Jesteś Tutaj
Home | PARENTING | Stymulowanie wzroku maluszka

Stymulowanie wzroku maluszka

Co widzi nasz maluszek po narodzeniu? Jak możemy stymulować wzrok naszej pociechy? Poczytajcie.

W chwili narodzin wzrok jest jednym z najsłabiej rozwiniętych zmysłów – maluszek widzi dobrze przedmioty znajdujące się w odległości 20–30 cm od swojej buzi natomiast wszystko, co znajduje się dalej, przypomina świat widziany przez średnio zamazaną szybę.
Badania dowodzą, że świat takiego dziecka istnieje w dwóch wymiarach – nie potrafi on bowiem jeszcze dokładnie ocenić, co jest bliżej, a co dalej. W ciągu kilku następnych miesięcy wzrok zacznie się wyostrzać.
Nasz robaczek w wieku 2–3 miesięcy zaczyna już dostrzegać rysy twarzy osób, które się nad nim pochylają. W tym czasie zaczyna świadomie uśmiechać się do rodziców. W tym okresie pojawia się również widzenie stereoskopowe, czyli zdolność obu oczu do równoczesnego widzenia tego samego. Przez pierwszych osiem miesięcy życia ostrość wzroku dziecka poprawia się aż ośmiokrotnie.
Aby stymulować rozwój narządu wzroku u maluszka można pokazać mu specjalnie przygotowane ilustracje. Poniżej załączam link, gdzie można pobrać wiele wzorów.

http://www.brillkids.com/free-download/infant-stimulation-cards.php
Różne kształty, wzory, formy, wyraźne kontury i odpowiednia kolorystyka to najlepsze źródło stymulowania zmysłu wzroku dziecka.
Nasz maluszek może oglądać ilustracje w dowolnej wygodnej dla niego pozycji.
Ja powycinałam kółka z obrazkami i za pomocą rzemyka przywiązuję je do fotelika, poniżej zdjęcia.
Natanek bardzo chętnie skupia na nich wzrok.

wzrok niemowle  wzrok niemowle

niemowle wzrok

1
Poniżej kilka wskazówek jak należy umieszczać obrazki:
– Obrazek należy umieścić tak, aby nasz milusiński mógł go oglądać z boku, ponieważ niemowlaczki lepiej widzą to, co jest po bokach a nie bezpośrednio nad nimi.
– Ilustrację należy umieścić stosunkowo blisko od dzidziusia najlepiej w odległości 30 cm.
– Możesz zwrócić uwagę swojego szkraba na prezentowany obrazek poprzez pukanie w niego, ruszanie nim. Możesz również zachęcić go głosem i pokazując jednocześnie.
– Obrazek należy zmienić, kiedy maluszek traci nim zainteresowanie lub gdy wykazuje oznaki zmęczenia.
– Dziubek może oglądać ilustracje w dowolnej wygodnej dla niego pozycji, leżąc na brzuszku, u mamy na rękach, na pleckach.

Obrazki można umieszczać w różnych miejscach. Ja wieszam nad fotelikiem, umieszczam w łóżeczku, czasami w wózku. Natanek skupia wzrok maksymalnie 15 minut, później zaczyna marudzić. Ciężko mi powiedzieć, czy marudzenie wynika z potrzeby bliskości, czy faktycznie jest zmęczony ponieważ cycuś z niego jest niesamowity.

Jeżeli znacie jakieś inne sposoby wyostrzania wzroku maluszków napiszcie.

 

 

Podobne artykuły

Do góry