Kilka dni temu napisała do mnie Pani Patrycja i zapytała, czy nie chciałabym wypełnić testu osobowości do badania PERSON.IN. To był początek przygody, która dała mi odpowiedź na pytanie: badanie PERSON.IN dlaczego warto je zrobić.
Zastanawiacie się teraz co to takiego i z czym to się je? Pozwolę sobie zacytować fragment opisujący samo badanie, aby przybliżyć Wam problematykę.
„Test osobowości PERSO.IN® to polskie narzędzie diagnostyczne, dzięki któremu można odkryć psychologiczne różnice między ludźmi. Po uzupełnieniu ankiety internetowej analizujemy zaznaczone odpowiedzi i wyliczamy wyniki osobowości badanego. Na ich bazie tworzymy spersonalizowane raporty, które pokazują naturalne predyspozycje i zawierają instrukcje jak wykorzystać osobowość w życiu prywatnym i zawodowym. Całość wykorzystywana jest do rekrutacji lub celów rozwojowych podczas konsultacji lub szkolenia z certyfikowanym przez nas trenerem.”
Brzmi ciekawie prawda?
Nie ukrywam, że podeszłam do tematu sceptycznie. Po co mi to?! Pomyślałam. Nie mam czasu na błahostki! Przecież znam siebie na wylot. Tylko widzicie, ja z natury jestem ciekawskim stworzeniem. Mimochodem zaczęłam troszkę czytać na temat tego narzędzia i mnie zwyczajnie zainteresowało.
Zgodziłam się. Najpierw otrzymałam link do wypełnienia krótkiego testu osobowości. Test jest zbudowany na modelu wielkiej piątki, czyli najbardziej rzetelnej i sprawdzonej teorii cech osobowości. Teoria ta przyjmuje, że osobowość człowieka składa się z pięciu głównych składowych. Ze względu na pięć podstawowych obszarów Wielka Piątka znana jest również jako Pięciozynnikowy Model Osobowości lub OCEAN.
Starałam się, aby moje odpowiedzi były spontaniczne. Z doświadczenia wiem, że im bardziej coś rozkminiam tym gorzej na tym wychodzę a odpowiedzi mijają się z prawdą. Poszło szybko. Zamknęłam się w 20 minutach. Niektóre pytania się powtarzały, nie dosłownie słowo w słowo, ale sens był ten sam. Generalnie test nie sprawił mi trudności. Czasami musiałam się zastanowić nad pytaniem.
W kolejnym kroku umówiłam się na spotkanie online z Panią Patrycją i omówiliśmy mój raport, który miał aż 33 strony. Oczywiście można zapoznać się z raportem samodzielnie. Ponieważ miałam możliwość konsultacji, postanowiłam z niej skorzystać.
Kilka słów o samym raporcie.
Muszę Wam powiedzieć, że słuchanie o sobie samym jest ciekawe. Generalnie myślałam, że wiem o sobie wszystko, znam swoje reakcje, wiem które zachowanie z czego wynika i nad czym powinnam pracować. Ale i tak kilka zawiłości rozpracowałam wspólni z Panią Patrycją, która wielokrotnie naprowadzała mnie na właściwe myślenie i wspólnie wyciągałyśmy wnioski.
Raport rozłożył moją osobowość na części pierwsze we wspomnianych wcześniej 5 obszarach, czyli: ludzie, doświadczenie, obowiązki, stymulatory, trudności. Następnie wskazał jakie mam słabe strony, tak zwane ryzyka i przewagi nad innymi. Przy każdym podsumowaniu widniała również wskazówka, która miała mi pomóc zmienić problematyczne obszary.
Czy w raporcie pojawiły się aspekty, o których nie miałam pojęcia?
Myślę, że nie. Aczkolwiek forma przekazu i rozmowa uporządkowały moją wiedzę o sobie i dała dużo cennych rad i wskazówek. Mogłabym to porównać do takiej instrukcji obsługi nas samych. Momentami byłam bardzo zdziwiona jak trafne są podsumowania moich indywidualnych cech. Z niektórymi też początkowo nie chciałam się zgodzić, ale po dłuższym zastanowieniu musiałam.
Dla kogo jest to badanie?
Moim zdaniem dla każdego, kto chce pracować nad samym sobą i swoimi słabymi stronami oraz nie boi się konfrontacji z opinią na swój temat. Na pewno jest to bardzo ciekawe narzędzie w kontekście zawodowym. Może nam dać wiele cennych wskazówek w jakim kierunku powinna się rozwijać nasza ścieżka kariery. Idealne narzędzie dla działu HR, aby weryfikować mocne i słabe strony potencjalnego pracownika.
Czy warto wykonać test?
Moim zdaniem warto. Jeżeli planujecie zmiany w swoim zawodowym życiu i szukacie drogi, która jest zgodna z waszymi predyspozycjami, jak najbardziej.
Podsumowując w kilku słowach odpowiedź na pytanie: Dlaczego warto wykonać badanie PERSON.IN.
Badanie rzuci światło na was samych. Czasami nie widzimy u siebie pewnych cech, prawidłowości w zachowaniu, błędów jakie popełniamy w kontaktach z innymi. Najciemniej jest pod latarnią. Nie zawsze otrzymamy stosowną informację zwrotną. Dobrze na chłodno przyjrzeć się samym sobie i coś poprawić, aby żyło się nam zwyczajnie lepiej.
P.S. Jeśli udało się Wam zobaczyć dzisiejszy post, zostawcie po sobie ślad na Facebooku czy w komentarzu Możecie go też udostępnić swoim znajomym. Dziękuję! :*
Może również zainteresuję Cię temat Czwarty trymestr ciąży. Jak dbać o siebie po porodzie.